Vítame Vás pri načom článku, v ktorom Vás oboznámime s dopadom fungovania kasín na ekonómiu a ekológiu štátov. Poskytneme pozitívne aj negatívne dopady, rozoberieme vplyv na životné prostredie, poskytneme príklady zo sveta a na záver všetko zhrnieme. Prajeme príjemné čítanie.
Ekonomická podpora a tvorba príjmov
Kasína vytvárajú pracovné príležitosti pre mnohých občanov. K ekonómii však prispievajú hlavne prostredníctvom zdaňovania príjmov. Všetky zárobky kasín podliehajú dani z príjmov, takže stanovené percento peňazí, ktoré v nich hráči prehrajú idú nazad k štátu. Podľa štatistík sa tieto sumy každým rokom zvyšujú, takže tvoria podstatnú časť’ príjmov štátnej pokladnice.
Tieto zdanené peniaze sa následne môžu použiť na zlepšovanie štátu. Môže ísť o zlepšovanie vzdelávania obyvateľov, infraštruktúry alebo zdravotníctva. Znamená to, že kasína nielen poskytujú množstvo nových pracovných miest, ale taktiež poskytujú štátu značné financie, ktoré nemusia byť len slovenské. Milovníci kasín sa často nájdu aj z iných krajín, takže lákanie turistov k hraniu môže štátu priniesť ďalšie rozšírenie rozpočtu.
Sociálne a hospodárske nevýhody
Napriek tomu, že sú s kasínami spojené mnohé výhody, tak prinášajú aj niekoľko nevýhod. Hlavnými z nich sú sociálne a ekonomické problémy obyvateľov. Problémové hranie a závislosti na hazardných hrách sú čoraz častejšie. Ak ostanú nekontrolované, tak môžu vyústiť do kompletného finančného krachu jednotlivcov.
Štát následne musí riešiť programy liečby závislostí, zvýšenú kriminalitu a poskytovanie základných služieb. Majú preto kladný dopad na veľké spoločnosti, ale na obyčajných ľudí môžu mať veľmi negatívny vplyv. Miestne podniky môžu kvôli kasínovej konkurencii prísť o zákazníkov, čo má za následok stratu rozmanitosti a stability podnikov.
Vplyv na životné prostredie
Možno si poviete, že kasína vplyv na životné prostredie mať nemôžu. Opak je však pravdou. Kasínové komplexy potrebujú veľké množstvo energie na ich bezproblémový chod. Zvyšuje sa tým uhlíková stopa a zaťažujú sa miestne zdroje.
Zvýšená miera dopravy a cestovný ruch spojený s novými zákazníkmi taktiež spôsobuje znečistenie. V prípade nefunkčných automatov a hier je potrebné sa ich zbaviť, čo taktiež nie je veľmi ekologické. Štáty a prevádzkovatelia preto musia zaviesť a dodržiavať predpisy, vďaka ktorým sa dopad kasín na životné prostredie redukuje. Môže ísť o ekologickejšie budovy, vlastné zdroje energie alebo recyklovanie odpadu.
Príklady prípadových štúdií
Aby ste lepšie chápali spomínané dotazy, tak sme pre Vás pripravili aj niekoľko príkladov z reálneho sveta.
- Nevada: Konkrétne Las Vegas má prosperujúcu ekonomiku práve vďaka hazardnému priemyslu. Každoročne generuje miliardy dolárov a poskytuje množstvo pracovných miest. Problémom však je udržiavanie dostatočného množstva energie a vody.
- New Jersey: Atlantic city je známou metropolou hazardu, ale zažilo kvôli nemu rozvoj aj úpadok. Cestovný ruch je na vysokej úrovni, no zároveň bolo aj obdobie vysokej úrovne kriminality v dôsledku ekonomickej nerovnosti.
- Macao: “Hlavné mesto hazardu” je práve vďaka hazardu jedným z najbohatším regiónov. Environmentálna záťaž z hazardných hier je pohľadu dlhodobej udržateľnosti problém, ktorý je potrebné vyriešiť čím skôr.
Záver
Môžeme preto zhodnotiť, že napriek značným ekonomickým príspevkom je potrebné dbať hlavne na ekologické dopady kasín. Vplyv majú aj na občanov a preto je potrebné zaviesť regulácie, ktoré ich budú chrániť. Štáty sa musia starať o kontrolovanie celého chodu tohto priemyslu, v dôsledku čoho môže mať jeho fungovanie pozitívne dopady po všetkých stránkach.