Štvrtok, 26. marec 2015.  Na Slovensku Emanuel, zajtra Alena.  V Česku Emanuel, zajtra Dita.

IT  >  Veda a technika

 LinuxOS – správy Náhľad stránok zdroja

Slovenský linuxový portál

 1. 1deň: Dr. Stephen Hawking varuje pred nebezpečím

  Vedci, ktorí budú vykonávať experiment s Veľkým hadrónovým urýchľovačom častíc dúfajú, že sa im podarí prepojiť sa s paralelným vesmírom (pozri si odkaz na správu v češtine). Dr Stephen Hawking sa však k tomu vyjadril , že aktivácia tohto urýchľovača v CERN by mohla znamenať veľkénebezpečenstvo pre našu planétu. Zdroj správy v angličtine.

 2. 2dni: USA sa rozhodli posilniť svoj útočný potenciál v kybernetickom priestore

  USA sa rozhodli posilniť svoj útočný potenciál v kybernetickom priestore, chcú aktivovať systém "zadržiavania" protivníka, tak ako je to analogické pri jadrových zbraniach hromadného ničenia. Ak to USA stihnú, máme sa načo tešiť ... Za protivníkov, ktorých má to má zadržiavať sú pritom považované Čína, Rusko a Severná Kórea. Zdroj správy.

 3. 3dni: PC hardwér pre MS Windows 10 neumožní možnosť vypnúť UEFI Secure Boot

  Starostlivosť o zákazníka operačného systému MS Windows dosiahne maximálnu úroveň v novej verzii Windows 10. PC hardwér pre MS Windows 10 neumožní možnosť vypnúť UEFI Secure Boot, t.j. ostatné nebezpečné operačné systémy (napr. Linux, FreeBSD) sa už tak pohodlne ne-nabootujú, prípadne si "ne-bootnu" vôbec.

 4. 3dni: Vyšla nová verzia linuxovej distribúcie pre ochranu súkromia - Tails 1.3.1

  Vyšla nová verzia linuxovej distribúcie pre ochranu súkromia - Tails 1.3.1. Je nutné okamžité upgrade na túto verziu, pretože rieši rad bezpečnostných problémov (aj pre použitie danej verzie Firefox prehliadača), a aj kvôli prechodu na nový OpenPGP podpisový kľúč vo verzii Tails 1.3.1.

 5. 6dní: GNU Manifest má 30 rokov

  Pekný článok o GNU a slobodnom softvéri vyšiel TU.

 6. 2týž: Foreign LINUX: dynamický prekladateľ binariek a emulátor rozhrania systémových…

  Výstupom GitHub projektu Foreign LINUX je dynamický prekladateľ linuxových bináriek a emulátor rozhrania systémových volaní Linux pre platformu Windows. V systéme Windows umožňuje beh akejkoľvek nemodifikovanej linuxovej binárky bez akýchkoľvek ovládačov a úprav systému. Poskytuje iný spôsob spúšťania Linux aplikácií pod Windows, v kontraste k aplikácii…

 7. 2týž: Voľby projektového šéfa

  Debian si vyberá projektového šéfa alebo tiež "Project Leader". Nominovaných nájdete TU.

 8. 2týž: Red Hat Open House 2015

  Ako tomu už býva každoročne kamenným zvykom, aj tento rok brnenská pobočka Red Hat otvorí dvere záujemcom z rád fanušíkov open source. Red Hat Open House 2015 sa bude konať 1.4., po prvý krát v priestoroch novootvorenej budovy v Brne. Pestrý program je možné nájsť na oficiálnych stránkach akcie, a na Facebooku.

 9. 2týž: OpenSSL v1.0.2 pre Linux je ovplyvnené zraniteľnosťou CVE-2015 - 0235

  Počas bezpečnostného auditu zdrojového kódu OpenSSL v1.0.2 pre Linux bolo zistené, že je ovplyvnený GHOST zraniteľnosťou CVE-2015 - 0235. Viac info v zdroji správy.

 10. 2týž: DRAM RowHammer bug umožňuje získať privilegovaný režim jadra

  RowHammer zraniteľnosť DDR DRAM môže viesť na strojoch s nainštalovaným Linuxom  až k získaniu privilegovaného režimu jadra. Chyba je založená na fakte, že na pamäťových moduloch od niektorých výrobcov je možné opakovaným prístupom k riadku pamäti spraviť "bit flip" - prepnutie bitu v susednom riadku. Chyba bola nájdená na 15 z 29 testovaných notebookov s rokom výroby medzi 2010 a 2014. Viac informácií nájdete v zdroji správičky.

 11. 2týž: Yosemite: prvé open source modulárne šasi pre vysoko výkonné mikroservre

  Výstup Open Compute projektu je open source modulárne šasi pre vysoko výkonné mikroservre (pre potreby Facebook). Dostalo podobu "system-on-a-chip" (SoC) procesorových kariet s názvom Yosemite.

 12. 2týž: Včera vyšla nová verzia operačného systému React v0.13

  Vyšla nová verzia operačného systému React v0.13. Pre vývojárov hlavne prináša väčšiu flexibilitu v podobe podpory JavaScript triedy ES6.

 13. 2týž: Zajtra bude uvoľnené alfa vydanie distribúcie Fedora 22

  Zajtra bude uvoľnené (na vaše vyskúšanie) alfa vydanie distribúcie Fedora 22 ( GNOME 3.16/KDE Plasma 5). Zdroj správy.

 14. 2týž: Kvantové počítače: po prvý krát uskutočnená oprava prirodzených…

  Kvantové počítače nikdy nebudú správne fungovať, ak sa nepodarí v takomto systéme zabezpečiť opravu prirodzených chýb, narúšajúcich kvantové stavy v qubits-prostredí. Googlom najatý tím výskumníkov z University California, Santa Barbara ohlásil prielom v tomto smere.

 15. 2týž: Súkromné auto aktivistu Tor-komunity bolo sledované cez GPS-tracking

  Projekt Tor oznámil, že v aute jedného aktivistu Tor komunity, ktorý sa v španielskej Valencii zúčastnil podujatia Circumvention Tech Festival, bolo dňa 4.marca 2015 objavené stopovacie GPS-tracking zariadenie.

 16. 2týž: Slovenské weby budú pod kontrolou, a na ich obsah dohliadne komisia

  Slovenské weby budú pod kontrolou, a na ich obsah dohliadne komisia. Zdroj správy.

 17. 2týž: Ubuntu prechádza na systemd

  Martin Pitt oznámil že od verzie Ubuntu Vivid (15.04) prechádzajú na bootovanie z Upstartu na systemd. Zdroj.

 18. 3týž: Apple a Google vytvorili vlastné patch pre FREAK-SSL/TLS zraniteľnosť

  O FREAK-SSL/TLS zraniteľnosti sme už dnes písali v našich správach. Apple a Google oznámili, že vytvorili vlastné patch-e pre FREAK-SSL/TLS zraniteľnosť. SSL/TLS zraniteľnosť FREAK postihuje okrem Apple Safari a Google Android prehliadačov aj Chrome pre Android (ver. 40.0.2214.109) a Chrome pre Mac OS X (ver. 40.0.2214.115) prehliadače (pozri si na konci článku). O termine uplatnenia Google patchov nie sú známe bližšie údaje,…

 19. 3týž: Vyšlo marcové číslo SysAdmin Magazine

  Vyšlo marcové číslo SysAdmin Magazine - free magazín pre IT pracovníkov z oblasti zabezpečenia sietí a pod.

 20. 3týž: "FREAK"-SSL/TLS zraniteľnosť

  FREAK (Factoring Attack on RSA-EXPORT Keys), tak sa volá novo-nájdená zraniteľnosť SSL/TLS. Vyskytuje sa v OpenSSL verzie 1.01k a nižšej. Zraniteľnosť našiel tým miTLS. Viac sa dočítate TU a ukážka s videom TU. Samozrejme že otestovať Vašu adresu môžete:https://tools.keycdnhttps://tools.keycdn.com/freak.com/freak https://tools.keycdn.com/freak


Články sú aktualizované raz za pol hodinu. Čas najbližšej aktualizácie: 23:30
Odkazy na jednotlivé články spolu s názvami a popismi sú získavané automaticky a zodpovednosť za ne nesú jednotliví vydavatelia.

info [zavinac] inespravy [bodka] sk
Anti© 2009-2015 Iné správy